החיים הם מקום של לימוד והתפתחות. בעמוד זה אשתף סיפורים קצרים של חוויות אמיתיות שמהם למדתי והתפתחתי. אשמח אם תשתפו אותי במה אתם למדתם.
 
הלקוח תמיד צודק

הלקוח תמיד צודק

השבוע קרה לי משהו מאוד מעניין בעבודה. לפני מספר שבועות פנתה אליי קבוצה אחרת וביקשה שנייצר מספר נתונים נוספים מהמוצר שלנו לצורך ניתוח מסוים שהם צריכים לעשות וזה חשוב מאוד ונדרש תוך שלושה חודשים. בחנתי את העניין ולהבנתי ניתן לעשות את הניתוח הנדרש על בסיס הנתונים הקיימים כבר היום במוצר. הגענו למבוי סתום: הם מבקשים נתונים נוספים ואילו אני מתעקש שינסו תחילה להשתמש בנתונים הקיימים.
קבענו פגישה והם הסבירו לי שיש גבול למה שניתן לעשות עם הנתונים הקיימים ואז היתה לי הברקה. הסברתי להם שעל מנת לספק את מה שהם רוצים אני צריך לבנות תשתיות מסוימות, תשתיות שממילא אני צריך לבנות לצרכים אחרים, ותכננתי לעשותם. הצעתי שאני אתחיל בבניית התשתיות והם מצידם יתחילו להשתמש בנתונים הקיימים, נפגש בעוד חודש וחצי ונבדוק מה המצב, ואז נחליט ביחד האם יש צורך בנתונים הנוספים ולמתי. אם נחליט שכן אז כבר התקדמנו כי ישנם התשתיות ואם נחליט שלא אז לא נורא כי התשתיות משמשות לדברים אחרים. הם מאוד שמחו על ההצעה ויצאנו לדרך.
ניסיתי להבין מה קרה פה? איך הצלחנו להגיע ממצב של מבוי סתום לפתרון שבו כולם מרוצים.
לפני מספר חודשים כתבתי על "מי צודק", ההבנה שלא באמת חשוב מי צודק. עכשיו אני מבין שהנכון הוא שהצד השני תמיד צודק, או כמו שהאמריקאים אומרים "הלקוח תמיד צודק". אני לא חייב להסכים עם האחר, אני צריך להבין שלו יש את הדעה שלו, את ההבנה שלו, וברמה הזו הוא צודק. כל מה שעליי לעשות הוא לתת מרחב למקום שלו, לקבל את העובדה שזו דעתו גם אם דעתי שונה. ההכרה שלי בצדקתו לא מורידה בכלום מצדקתי. ובמקרה בעבודה למעשה ברגע שאני הכרתי בזה שהם מרגישים שדרושים להם נתונים והם הכירו בזה שכבר ישנם נתונים החסימה השתחררה ואפשר היה להתקיים.
כנראה שבכל זאת האמריקאים מבינים במשהו. אני לא יודע עד כמה אצליח ליישם את ההבנה הזאת במקרים עתידיים אבל נראה לי שזה כלי טוב ששווה לנסות. פשוט לא לדחות את האחר, גם,כשאני משוכנע שהוא לחלוטין שוגה, אלא לתת מרחב לדעתו.
האם גם אתם משתמשים בכלי כזה או דומה? שתפו אותי בסיפור שלכם, וכמובן שתפו עם מי שלדעתכם יכול להעזר בזה.

2 Comments

 1. דורון חפץ

  תודה רבה שי, הכלי ההכרתי שאתה מפרט בסיפור היפה הזה והאופן שבו הפעלת אותו בעבודה חידד אצלי את ההבנה של נתינת מרחב לאחר. אצלי רוב השיעורים בנושא זה הם בזוגיות מול אשתי. ההבנה היישומית שמסייעת לי לתת מקום למקומו של האחר הוא להביא תדר פנימי של הכרת טוב. הכרת טוב שמקורה באהבה ובהבנה שמולי יש נפש שניזונה מניצוץ אלוקי. כשאני מצליח, זה שם אותי במקום נעים של קבלה וכבוד מתוך מקום של יציבות פנימית. מהמקום הזה, אני יכול לתת אפשרות אמיתית לאישתי להשפיע עלי מבלי "לפחד" שהיא תערער את מקומי האישי. זה מייצר אצלי מרחב של בחירה חופשית בין קבלת העמדה שלה וויתור על העמדה שלי, או בחירה באי-הסכמה ואפילו עימות – אבל מתוך אהבה.

  1. תודה דורון על השיתוף!
   אני חושב שהתדר הפנימי פה הוא התקרבות. והכרת הטוב הוא בהחלט מקום שמביא להתקרבות.
   היפה לדעתי הוא שאפשר לקבל את עמדת האחר, מבלי לוותר על עמדתי, תוך הסכמה, וללא עימות אם מצליחים לראות שבעצם אין סתירה בין העמדות כי כל עמדה נמצאת במימד אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *