החיים הם מקום של לימוד והתפתחות. בעמוד זה אשתף סיפורים קצרים של חוויות אמיתיות שמהם למדתי והתפתחתי. אשמח אם תשתפו אותי במה אתם למדתם.
 
התמקחות

התמקחות

החברה שמעסיקה אותי עובדת עם סוכנות שירות לכל נושאי הביטוחים והקרנות של העובדים. אחת לחצי שנה אני נפגש עם סוכנת והיא מעדכנת אותי בשלל הביטוחים והקרנות שבהם צבורים כספי העתיד שלי. במפגש האחרון לפני מספר שבועות פנתה אליי הסוכנת בהצעה. היא סיפרה לי שקרן ההשתלמות שלי מנוהלת בחברה א׳ עם אחוז דמי ניהול שנתי קבוע קיבוצי שנקבע עם המעסיק שלי. היא הציעה לי לעבור לחברה ב׳ שקשורה לסוכנות שלה ושם יש לה מבצע מיוחד בחצי עלות דמי ניהול שנתיים. יתרה מזאת היא הציעה לי לפנות לחברה א׳ ולבקש הטבה בדמי הניהול ואם הם לא יסכימו שאחזור אליה והיא תעביר אותי לחברה ב׳.
הודיתי לה מאוד על ההצעה ופניתי לחברה א׳ לבקש הטבה. הם השיבו לי שיתנו לי 10% הטבה. הסברתי להם שזה לא מספיק טוב כי הרי הציעו לי 50% הטבה. הפצרתי בהם לנסות שוב והודעתי להם שאין בכוונתי להתמקח, הצעתם תהיה מבחינתי סופית ופניה עתידית של ״שימור לקוחות״ לא תגרום לי לשנות את דעתי. לאחר מספר ימים הם חזרו אליי עם הטבה של 40%. הודיתי להם ופניתי אל הסוכנת שלי ובקשתי מעבר לחברה ב׳ עם 50% הטבה כמו שהציע לי.
עברו להם שבועיים וקבלתי פניה נרגשת מחברה א׳, למה עזבת אותנו? הם בקשו פגישה ונעתרתי. למחרת הגיעה סוכנת של חברה א׳. הסברתי לה שהצעתם לא הייתה מספיק טובה. הסוכנת הכירה את הפרטים וסיפרה לי, כולה נרגשת, שעבדו עליי. היא הסבירה לי שבעצם אני קשור אליהם דרך הסוכנות של חברה ב׳ ובעצם כל בקשה להטבה שהעברתי אליהם הם העבירו לסוכנות המייצגת שלי והיא זו שקבעה את ההטבה. במילים אחרות הסוכנות של חברה ב׳, ששלחה אותי לבקש הטבה מחברה א׳ היא זו שקבעה את גובה ההטבה (40%) שהוצעה לי, ובעצם עשתה לי מניפולציה שמטרתה הייתה להעביר אותי לחברה ב׳. לאות הזדעזעות מחומרת המעשה סוכנת חברה א׳ מציעה לי עכשיו הטבה של 60% ואני חייב לקבל החלטה עכשיו.
האמת מאוד הופתעתי, הסברתי שאני לא מוכן להתמקח, אני לא משחק את המשחק, לא אעבור חזרה אליהם תמורת הטבה כזאת או אחרת, אבל אם אכן נעשתה רמאות זה כבר משהו אחר. ביקשתי הוכחה והיא לא יכלה לספק כזאת (מסמכים פנימיים, אין הרשאה, וכו׳). אם כך הסברתי, אני לא יכול לקבל החלטה כרגע, אפנה לסוכנת ב׳, אשמע את הצד שלה, ואחליט. פניתי לסוכנת ב׳ שהסבירה לי שלא היה ולא נברא, לא דובים ולא יער.
למחרת שוב פנתה אליי סוכנת א׳. הסברתי לה שבלי הוכחה אני לא זז. היא הסבירה לה שבדקה שוב ואכן את ההצעה הראשונה של 10% נתנה סוכנות ב׳, אבל את ההנחה השנייה של 40% הם נתנו בעצמם. אם כך אמרתי מבחינתי הייתה לכם הזדמנות להיענות לבקשתי, בחרתם שלא, למרות שהודעתי לכם שזו הזדמנות אחרונה, בבקשה תכבדו את רצוני לא להתמקח, תודה ושלום. בתגובה הסוכנת הציע לי 65% הנחה, שגם לזה סירבתי.
למחרת מתקשר המנהל של סוכנת א׳, הוא מספר לי גם הוא כמה שהוא מזועזע ממה שקרה ומציע לי 75% הנחה ופטור של חצי שנה מדמי ניהול. ביקשתי ממנו שיחזור אליי למחרת.
מה לעזאזל קורה פה? האם הבחירה שלי לא לשחק את משחק ההתמקחות הופכת אותי לשחקן הטוב ביותר? האם להמשיך להתעקש? האם זה יעצור מתישהו? אולי זה רק יהפוך אתגר גדול יותר לסוכנים לנסות עוד ועוד.
התייעצתי אם חבר מה לעשות. אותו החבר הסביר לי שאין ברירה, הסוכנים לא יכולים להפסיק לשחק. אתה צריך לקבל החלטה האם אתה רוצה את סוכנת ב׳ איתך כשותפה ולשלם לה את דמי טרחתה כמו שקבעה אותם וזהו. זו הדרך היחידה שלך להישאר נקי.
התייעצתי עם המורה שלי אילן הרן והוא הציע נקודת מבט אחרת. הבנתי שבעצם אני מחפש משהו במקום שהוא לא קיים. העניין הוא לא האם להתמקח או לא, האם יעלה כך או אחרת. במהות אני מחפש נאמנות. אני מחפש סוכן שיהיה נאמן לי וישיג את הדבר הטוב ביותר עבורי, ולא חברה א׳ ולא חברה ב׳ יכולים לספק את הנאמנות שאני מחפש. הדבר הנכון עבורי הוא להבין שאין במקומות ההם את מה שאני מחפש ולכן עליי או לחפש במקום אחר שם יש נאמנות או להתרכז במה שמציעים, במקרה הזה כסף, ולקחת מה שנותנים.
למחרת התקשר המנהל של חברה א׳ והסכמתי לחזור לחברה א׳ עם 75% הטבה ופטור של חצי שנה מדמי ניהול.
התחלתי להסתכל על מקומות נוספים בחיים שלי שאני מחפש דברים במקום שהם לא נמצאים. אצל הרבה מנותני השירותים, זה די ברור, ואפילו זיהיתי את חברת התעופה שאני בוחר לטוס בה ומשום מה המטוסים שלה מתעקשים להתקלקל. המשכתי להסתכל במעגלים קרובים יותר ויותר, במקום העבודה שלי, בחברים, במשפחה, בזוגיות. זה לא לקח הרבה מאמץ לזהות בכל אחד מהמעגלים דברים שאני מחפש ופשוט לא נמצאים שם.
אז מה עושים? דבר ראשון מפסיקים לחפש. לחפש משהו במקום שהוא לא קיים זה פשוט מעייף. ומה אח"כ, אז כבר הזכרתי שתי אפשרויות: לחפש במקום אחר או לקחת את מה שכן מוצע. לחלק מהדברים אחד מהפתרונות האלה מתאים אבל לחלק אחר אף אחד מהפתרונות האלה לא מתאים. למזלי יש כלל ב"חשיבה הכרתית" שאומר: "בכל צומת בחירה יש תמיד אפשרות נוספת שאני עדיין לא רואה אותה". אז מרחיבים ראיה עד שרואים את האפשרות הנוספת…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *